Co to jest klęcznik?

Klęcznikiem nazywa się bardzo prosty w budowie i wytrzymały mebel, który można spotkać w praktycznie każdym kościele. Znany jest on od setek lat, przez niektórych niedoceniany, a inni nie wyobrażają sobie modlitwy bez niego.

Jak zbudowany jest klęcznik?

idealny klęcznik do modlitwyWyróżnia się dwa rodzaje klęczników: wyposażone w komfortową i wygodną ławeczkę oraz bez siedziska. Klęczniki mogą przyjmować bardziej skomplikowane formy, mogą być większe lub mniejsze, bogato zdobione lub proste, o skromnej formie. Wszystkie one zbudowane są na tej samej podstawie – każdy klęcznik jest delikatnie ukośnie skierowany, posiada podkolannik oraz odpowiednio dobrany do wysokości podłokietnik. Podkolannik może być wyłożony miękkim i wygodnym materiałem, aby zapewnić modlącemu się wysoki komfort oraz by ból i zmęczenie fizyczne nie odciągało jego myśli od modlitwy. Również ławeczka może zostać wyścielona przyjemnym w dotyku materiałem.

Główne funkcje klęcznika

Klęcznik pomaga chrześcijanom w tym, co jest dla nich najważniejsze – w modlitwie. Dzięki ergonomicznej budowie oraz odpowiedniemu dostosowaniu pomaga on nie tylko doskonale skupić się na kazaniu, święceniu czy modlitwie własnej, ale przede wszystkim pozwala on na zachowanie w miarę wygodnej pozycji. Pomaga on również utrzymać postawę modlitewną, która przystoi modlitwie. Z kolei siedzisko-ławeczka została stworzona po to, aby osoby starsze i schorowane mogły łatwo i bez przerywania modlitwy zmienić postawę modlitewną by dać ulżyć swojemu ciału. Klęcznik najczęściej stoi także przy konfesjonale, w której ksiądz słucha spowiedzi. Klęcznik jest bardzo istotnym elementem wszystkich sakramentów świętych – jest to główny element mszy podczas pierwszej komunii świętej dzieci, podczas bierzmowania oraz w trakcie zawierania sakramentu małżeństwa. Wówczas jest on ładnie i nieco bardziej zdobnie przystrajany kwiatami oraz białym materiałem.

Inspiracji szukaj: Merito Hurt

Dodaj komentarz