Krzyż Franciszkański – niezwykły prezent z okazji bierzmowania

Krzyż to niezwykły symbol nie tylko w religii chrześcijańskiej. Dla katolików wyjątkowe znaczenie ma także jego szczególna odmiana, czyli Krzyż Franciszkański. Jest to tzw. ikona krzyża, która namalowana jest jak tradycyjne ikony na deseczce.

Postać świętego Franciszka

Z Krzyżem Franciszkańskim nierozerwalnie złączona jest postać świętego Franciszka. Do tego syna bogatych kupców przemówił Bóg z krzyża, który obecnie znajduje się w Bazylice Św. Klary w Asyżu. Skierował do niego słowa: „Franciszku, odbuduj mój kościół”, to od tego czasu krzyż nosi nazwę związaną z tym szczególnym świętym. Franciszek porzucił rodzinę, a majątek rozdał biednym. Rozpoczął życie wraz z najbiedniejszymi i cierpiącymi na ciężkie choroby jak trąd. Szczególnie również ukochał przyrodę i zwierzęta. Ten szczególny święty uczy, że w życiu trzeba odwagi i zaangażowania, a kierować zależy się miłością. https://www.meritohurt.pl/krzyze/krzyze-sw-franciszka.html

Krzyż Franciszkański – co na nim się znajduje?

Zdecydowanie różni się on od tradycyjnych krzyży. Namalowana jest na nim postać ukrzyżowanego Jezusa, a także 33 inne postacie. Są to świadkowie, znajduje się tam między innymi Maryja, Jan Apostoł i Maria Magdalena. Dzięki tym licznym postaciom symbolika tego krzyża jest bardzo różnorodna i ciekawa. Obecnie Krzyż Franciszkański to popularny prezent z okazji bierzmowania. I nie ma się dziwić – to zwykle młodzi ludzie, przed którymi wybór drogi życiowej, tak jak kiedyś przed świętym Franciszkiem.