Naczynia liturgiczne- przedmioty sakralne, które podnoszą rangę mszy świętej

Wiara nakazuje nam szacunek do przedmiotów o przeznaczeniu sakralnym. Takimi bez wątpienia są naczynia liturgiczne. To dzięki nim msza święta może odbywać się w podniosłej i uroczystej atmosferze.

Z jakich okazji używa się naczyń liturgicznych?

W zasadzie na każdej mszy świętej naczynia liturgiczne są niezbędne. https://www.meritohurt.pl/artykuly-liturgiczne/naczynia-liturgiczne.html Niemniej o tym, które naczynie ma zostać ostatecznie użyte, decyduje okazja, z jakiej odprawiana jest msza. I tak innych naczyń liturgicznych używa się na chrzcie, innych w trakcie Komunii Świętej, a zupełnie innych podczas beatyfikacji świętego, czy wystawienia Najświętszego Sakramentu. Przy czym kielich do udzielania Hostii i patery do jej udzielania towarzyszą każdej z tych uroczystości.

Dlaczego naczynia liturgiczne są takie istotne w obrzędach kościelnych?

Po pierwsze dlatego, że dzięki nim wszystkie sakramenty zyskują jeszcze bardziej odświętny charakter. Po drugie dzięki nim takie ważne symbole wiary jak Hostia czy woda święcona nie zostają zbezczeszczone. Trzeci powód jest bardziej prozaiczny, bo są one na tyle eleganckie i reprezentacyjne, iż przykuwają uwagę wiernych.

Dlatego też kapłan posługuje się nimi, żeby uświadomić wiernym, że znajdują się w Domu Boga. Naczynia liturgiczne można określić mianem namacalnych dowodów naszej wiary. Ludzie potrzebują relikwii religijnych, by poczuć obecność Pana Boga nie tylko w wymiarze duchowym, metafizycznym, ale i w wymiarze fizycznym, który da się zobaczyć lub dotknąć.