Wielkanocne symbole na naszym stole

Każde święta to czas wyjątkowy. Panująca w tych dniach atmosfera i magia unosząca się w powietrzu jest nie tylko wyczuwalna, ale dzięki tradycyjnym, kolorowym ozdobom, staje się także widzialna gołym okiem. W czasie Bożego Narodzenia otaczają nas kolorowe światełka, wielobarwne bombki, czekoladowe mikołajki. Natomiast nadchodzącym wiosną świętom Wielkiej Nocy towarzyszy pochód stworzeń uosabiających wspaniałość odradzającego się, nowego życia.

Tradycyjnie na śniadanie

Najważniejszym momentem w tradycji wielkanocnej jest spożywanie świątecznego śniadania przy wspólnym, rodzinnym stole, na którym centralne miejsce zajmują potrawy poświęcone dzień wcześniej w świątyni. Najczęściej wśród nich znajdują się takie przysmaki jak jajko, kiełbasa, mazurki i babki. Jednak w zdobionych, wiklinowych koszykach nie brak też takich elementów jak żółciutkie kurczaczki, czekoladowe zajączki czy uformowane z masy cukrowej baranki wielkanocne.

Baranki wielkanocne i reszta świątecznej ferajny

Wielkanocny zajączek, tak jak Święty Mikołaj, najbardziej doceniany jest przez najmłodszych, gdyż, podobnie do brodatego przybysza z Północy, posądzany jest on o podrzucanie świątecznych podarunków. Kurczaczek, jako pisklę wyklute z jajka, symbolizuje narodziny nowego, niewinnego życia. Najważniejszą jednak i najsilniej nacechowaną religijną symboliką figurą jest baranek wielkanocny, stanowiący odbicie ofiary złożonej na górze Kalwaria pod postacią Baranka Bożego. Szykując swój dom na tę wyjątkową okazję, warto pamiętać, że o to właśnie wydarzenie w obchodach Wielkiej Nocy chodzi. Zobacz: https://www.meritohurt.pl/figurki/baranki-wielkanocne.html